Prečo sú niektoré letenky také lacné ?

 In Nezaradené

 

Trh z letenkami za posledné roky značne zmenil.  Na jednej strane stúpol počet ľudí využívajúci leteckú dopravu, tiež klesli ceny leteniek  a rozšírila sa ponuka letov.  Taktiež sa stáva náhradou sa iné formy dopravy  nakoľko sa jej vyrovnáva cenovo a je niekoľkonásobne rýchlejšia.  Túto zmenu spôsobili hlavne nízkonákladový prepravcovia, ktorý zavedením veľmi nízkych cien leteniek umožnili využívať leteckú dopravu každému.

Odpovedí na otázku prečo sú nízkonákladový dopravcovia oveľa lacnejší ako klasické aerolinky  alebo dokonca lacnejší ako doprava vlakom či autom je hneď niekoľko.  Týto prepravcovia využívajú letiská z nízkymi letiskovými poplatkami, ktoré sú častokrát vzdialené od mesta príletu aj niekoľko desiatok kilometrov.  Druhým dôvodom sú služby ktoré v lietadle môžete očakávať.

U klasického prepravcu je bezplatné občerstvenie na palube samozrejmostou. U nízkonákladovky si však za všetko zaplatíte. Spoplatnená je aj batožina do podpalubia a v letnej sezóne môže cena za batožinu tvoriť podstatnú časť sumy letenky.  Rovnako je treba byť pozorný už pri rezervácíí letenky pretože za  akékoľvek zmeny na letenke sú účtované pomerne vysoké poplatky.  Napriek tomu, pokiaľ nepotrebujete tieto veci navyše a uspokojíte sa s prepravením z bodu A do bodu B nízkonákladovka vám ušetrí peniaze.

 

Treba tiež povedať, že tieto letecké spoločnosti často dotujú cenu leteniek a tieto straty im vykrýva predaj cez dodatočné služby ( batožina, zmeny bookingu, predaj na palube ), prípadne služby spojené s predajom leteniek,  to znamená predaj ubytovania cez partnerské stránky a prípadne preprava na letisko.

Daľším pozítivnym faktorom prispievajúcim k zvýšeniu počtu prepravených osôb leteckou dopravou je aj postoj letísk ku prepravcom. Vďaka rôznym úľavám od letísk môžme aj na Slovensku lietať lacno do celej Európy.  Najlacnejšiou možnostou letieť do metropol Európy zo Slovenska je práve Ryanair. Ponúka bezkonkurenčne najlacnejšie letenky do Európy a aj niektorých dovolenkových destinácii. Z Čiech sa najlacnejšie dostanete do Európy z Easyjetom alebo WizzAirom.

Predpoklady pre rok 2012 hovoria, že ceny leteniek by mali byť ešte lacnejšie alebo sa udržať na hranici akej sú. Nízke ceny leteniek nedokázalo udržať v minulosti už niekoľko dopravcov čo spôsobilo ich krach. Patrí sem napríklad obľubený slovenský dopravca SkyEurope alebo zkrachovaná maďarská spoločnosť Málev.  Každý rok zkrachuje niekoľko menšich či väčších aeroliniek, čo však v konečnom dôsledku nieje až také zlé nakoľko to posilnuje pozíciu leteckých spoločností ktoré sú na trhu.

 

 

 

 

Recommended Posts

Leave a Comment

Kontaktujte nás

Niesme momentálne online, no zanechajte nám správu a my vám odpovie čo najskôr :)

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search